Żele energetyczne dla biegaczy – co warto o nich wiedzieć?

2024-03-15
Żele energetyczne dla biegaczy – co warto o nich wiedzieć?

Kluczem do osiągnięcia jak najlepszych wyników w sporcie jest dobrze zbilansowana dieta, dostosowana zarówno do dziennego zapotrzebowania energetycznego organizmu, poziomu aktywności fizycznej, jak i konkretnych preferencji żywieniowych. Regularny oraz intensywny wysiłek pociąga za sobą znaczne straty energetyczne, przez co zwiększa się zapotrzebowanie na wszystkie makroskładniki, witaminy i minerały. Warto zminimalizować niedobory, dzięki dobrze dobranym produktom. Wśród wielu dostępnych na rynku propozycji szczególną uwagę przyciągają żele energetyczne dla biegaczy – poręczne i pożywne. Czym one właściwie są i kiedy należy je stosować?

Spis treści

  1. Żele energetyczne dla biegaczy – szybkie uzupełnienie energii
  2. Dlaczego warto stosować żele energetyczne dla biegaczy?
  3. Jak stosować żel energetyczny do biegania?
  4. Wybór żelu energetycznego dla biegacza – bogata oferta

Żele energetyczne dla biegaczy – szybkie uzupełnienie energii

Żywność funkcjonalna, taka jak żel energetyczny to sprawdzony sposób na zmniejszenie uczucia zmęczenia, poprawę koncentracji oraz zwiększenie zdolność adaptacji organizmu. Chcąc szybko i wygodnie uzupełnić niedobory składników odżywczych w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, warto sięgnąć właśnie po taki produkt. Stanowi on bowiem skoncentrowaną dawkę łatwo przyswajalnych węglowodanów, w formie cukrów prostych lub wielocukrów. To jeden z najlepszych poręcznych zastrzyków energii. Zwykle ma formę półpłynną, umieszczoną w niewielkim opakowaniu.

Dlaczego warto stosować żele energetyczne dla biegaczy?

Wielogodzinne obciążenie organizmu wymaga mnóstwa energii. W trakcie intensywnego wysiłku fizycznego mięśnie ciągle zużywają węglowodany, które są magazynowane w ciele w formie glikogenu. Jeżeli poziom tego związku spadnie, nieuchronnie dojdzie do zmęczenia. Jak sobie skutecznie z nim poradzić? W zwiększeniu wydolności organizmu sportowca pomogą m.in. żele energetyczne, będące doskonałym uzupełnieniem energii podczas biegania. Są to smaczne, łatwo przyswajalne „bomby kaloryczne”, składające się głównie z węglowodanów, wody oraz aromatów, czyli składników, które nie obciążają układu trawiennego. Ich skoncentrowana, płynna konsystencja sprawia, że można je bezproblemowo zjeść w trakcie treningu, bez konieczności zatrzymywania się. Dzięki kompaktowej formie są wygodne do noszenia podczas zawodów – saszetki można łatwo schować w kieszeniach odzieży sportowej. Co więcej, produkty te dostępne są w wielu wariantach różniących się od siebie smakiem, dodatkami czy konsystencją. Szeroki wybór propozycji pozwala z kolei dobrać żel energetyczny pod kątem indywidualnych preferencji. Warto dodać również, że jest to wartościowa przekąska dla każdego, kto chce zadbać o dobre samopoczucie podczas intensywnej aktywności fizycznej. Warunkiem jest jednak jej właściwe spożywanie.

Jak stosować żel energetyczny do biegania?

Przekąska wysokowęglowodanowa to idealny zastrzyk energii przed, w trakcie lub zaraz po intensywnym wysiłku. Dzięki skoncentrowanej formule o natychmiastowym działaniu zapewnia ona bowiem lepsze samopoczucie i wydolność. Aby jednak efektywnie czerpać z jej możliwości, należy ją odpowiednio stosować. Z reguły dietetycy sportowi zalecają spożywanie żelu energetycznego do biegania w proporcji 30-60 gramów węglowodanów na każdą godzinę treningu. Jako że produkt ten ma zazwyczaj dokładnie taką objętość, wystarczy zjeść 1 saszetkę ulubionego wariantu smakowego regularnie, co 60 minut. Warto podkreślić, żel nie zastąpi pełnowartościowego posiłku. Stanowi jedynie szybkie uzupełnienie energii, które razem z odpowiednim nawodnieniem, zwiększy efektywność wysiłku fizycznego.

Wybór żelu energetycznego dla biegacza – bogata oferta

Oferujemy szeroki wybór żeli dla biegacza i nie tylko, co przekłada się na możliwość dopasowania przekąski do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Tworzone są z produktów naturalnych, aromatów oraz zagęstników, które nie obciążają żołądka. W skład wchodzą: woda, maltodekstryna, fruktoza, alginian sodu, cytrynian sodu, aromat naturalny, kofeina, siarczan wapnia, sorbinian potasu, beta-karoten. Wśród oferowanych smaków znaleźć można m.in. wariant winogronowo-jabłkowy, pomarańczowy i wiele innych. Co więcej, często żywność ta występuje w wielopakach, objętych dodatkowo promocyjnymi cenami. Warto więc zapoznać się z ofertą sprawdzonych producentów i wybrać produkt idealny dla siebie.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024
Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 98 opinii
pixel